Protetyka Klinika Dental One Bydgoszcz
590
page-template-default,page,page-id-590,page-child,parent-pageid-189,cookies-not-set,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-9.1.3,wpb-js-composer js-comp-ver-4.11.2.1,vc_responsive
 

Oferta

Protetyka

 

W naszym gabinecie dentystycznym w Bydgoszczy wykonujemy zabiegi z wielu dziedzin stomatologii, między innymi z obszaru protetyki. Współczesna stomatologia umożliwia odbudowę znaczących ubytków lub nawet przywrócenie utraconego zęba. To właśnie protetyka zajmuje się odtwarzaniem uszkodzonych twardych tkanek zęba lub jego braków. Najczęściej stosowanymi rozwiązaniami są uzupełnienia ruchome (wykonane z akrylu, z dodatkiem metalu czy acetalu) lub uzupełnienia mocowane na stałe (korony, mosty, implanty).

 

Korony, mosty, licówki

 

Korony metalowe licowane porcelaną – tego rodzaju korony tworzone są na bazie metalu, na który zostaje napalana porcelana. Korony porcelanowe na metalu stosuje się w przypadku uzupełnienia bocznych odcinków zębów.

 

Korony pełnoceramiczne – wyróżniają się estetyką i są znakomitą alternatywą dla koron wykonanych na metalu. Korony te powstają na podbudowie cyrkonowej. Pozwala to na uzyskanie głębi i przezierności idealnie naśladującej naturalny zdrowy ząb.

Mosty stomatologiczne – są bardzo wygodnym i komfortowym uzupełnieniem protetycznym, gdyż osadza się je na stałe na wcześniej przygotowanych zębach pacjenta. Za pomocą mostów można odbudować braki zębowe pojedyncze lub mnogie. Są one alternatywą do implantów. Wyróżniamy 2 rodzaje mostów:

  • Mosty porcelanowe są to mosty, w których porcelana zostaje napalona na podbudowę metalową. Mosty porcelanowe stosuje się najczęściej w przypadkach uzupełnienia bocznych odcinków zębów.
  • Mosty pełnoceramiczne w odróżnieniu od klasycznych mostów porcelanowych, porcelana napalana jest na szkielecie mostu wykonanym najczęściej z tlenku cyrkonu. Dzięki takiemu rozwiązaniu mosty te gwarantują wytrzymałość oraz idealny efekt kosmetyczny.

Licówki porcelanowe są to bardzo cienkie listki porcelany przyklejone do wcześniej przygotowanej przedniej części zęba. Leczenie licówkami stosuje się w celu odbudowy urazowego złamania korony zęba oraz korekty estetycznej mocno przebarwionych lub startych zębów. Licówki dają bardzo dobry efekt kosmetyczny. Wykonanie licówek może uniemożliwić duże wypełnienie od strony podniebiennej. W takiej sytuacji po zebraniu przednich warstw zęba nie ma możliwości przyklejenia ich.

Uzupełnienie protetyczne na implantach.

Uzupełnienie protetyczne ruchome dzieli się na:

  • akrylowe osiadające – są zakładane przede wszystkim w przypadku bezzębia oraz rozległych braków zębowych,
  • szkieletowe – opierają się nie tylko na dziąsłach i błonie śluzowej jamy ustnej, ale również na zębach. Takie protezy możemy kojarzyć z precyzyjnymi elementami łączącymi, takimi jak zatrzaski czy zasuwy. To z kolei pozwala na uzyskanie estetycznego i bardzo stabilnego połączenia protezy z zębami pacjenta. Uzupełnienia szkieletowe są bardzo dobrym rozwiązaniem i mogą służyć pacjentowi przez długie lata,
  • tzw. overdenture – do mocowania uzupełnień stosuje się zatrzaski łączące protezę z korzeniami lub implantami znajdującymi się w jamie ustnej pacjenta,
  • nylonowe – znakomita alternatywa dla tradycyjnych uzupełnień akrylowych. Wykonane są ze specjalnego, elastycznego tworzywa, które zapewnia protezie odporność na łamanie oraz znacznie większy komfort użytkowania i estetykę (brak metalowych klamer). Ponadto uzupełnienia protetyczne nylonowe są cieńsze od standardowych, mają lepsze utrzymanie i nie wywołują reakcji alergicznych.