Profilakyka w leczeniu zębów Bydgoszcz
605
page-template-default,page,page-id-605,page-child,parent-pageid-189,cookies-not-set,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-9.1.3,wpb-js-composer js-comp-ver-4.11.2.1,vc_responsive
 

Oferta

Profilaktyka

Zabiegi higienizacyjne w Naszej Klinice przeprowadzane są przez wykwalifikowaną, dyplomowaną higienistkę stomatologiczną.

Wizyta ta obejmuje skaling, piaskowanie, fluoryzację oraz profesjonalny instruktaż higieny jamy ustnej – trwa ok. 1- 1,5h.
Oprócz oczyszczenia powierzchni zębowych z kamienia i osadu oraz ich wypolerowaniu, higienistka ma za zadnie zbudować u pacjenta świadomość konsekwencji nieodpowiedniej higieny i wzbudzić motywację do utrzymania stanu czystych zębów.

Lepiej zapobiegać niż leczyć – to znane chyba przez wszystkich powiedzenie doskonale pasuje do tego w jaki sposób powinniśmy dbać o nasze zęby. Regularna higiena i usuwanie kamienia nazębnego to najlepszy sposób na ochronę naszych zębów przed bólem i koniecznością leczenia.

 

Co to jest skaling ?

To zabieg zarówno profilaktyczny jak i leczniczy, który polega na usuwaniu twardych złogów nazębnych (kamienia nazębnego), który może osadzać się nad i poddziąsłowo.

Nieoczyszczana z powierzchni zębów płytka nazębna (zbudowana z resztek pokarmowych, bakterii oraz składników śliny) ulega po pewnym czasie mineralizacji przekształcając się w kamień nazębny. Powstały kamień uszkadza dziąsła powodując ich obniżanie się i odsłanianie szyjek zębowych, przyczynia się również do procesów zaniku kości wyrostka zębowego, co prowadzi do stopniowego rozchwiania zębów i ich utraty (parodontoza).

Powstały kamień nazębny można usunąć jedynie w gabinecie stomatologicznym. . W naszej klinice usuwanie kamienia wykonuje się przy pomocy scalera ultradźwiękowego . Końcówka scalera przyłożona do powierzchni złogów nazębnych wprowadzana jest w ruch drgający z bardzo wysoką częstotliwością, co powodujeodpadanie złogów. Jest to zabieg całkowicie bezbolesny i bezpieczny, zalecany pacjentom w zależności od potrzeb.
Skaling ultradźwiękowy powinien być przeprowadzany 1-2 razy w roku (w zależności od indywidualnej diety oraz higieny).

 

Jak tworzy się kamień nazębny?

Już kilka minut po umyciu zębów zaczyna się na nich tworzyć błonka z białka. Stanowi ona matrycę, na której osadza się płytka nazębna składająca się ze złuszczającego się naskórka, resztek jedzenia i bakterii. Po 2 godzinach białawy osad jest wyczuwalny językiem. To pierwszy etap tworzenia się kamienia nazębnego.

Pozostawiona na zębach płytka ulega mineralizacji – zaczyna twardnieć i zamienia się w kamień nazębny. Nieusuwany najpierw jest widoczny w postaci ciemniejszej obwódki przy krawędzi dziąseł.

Bardziej niebezpieczny jest kamień ukryty pod dziąsłami, bo może wywołać stan zapalny. Wtedy przy myciu zębów lub gryzieniu jedzenia pojawia się krew, odczuwamy niesmak i brzydki zapach własnego oddechu. Z czasem szyjki zębów (korzenie) odsłaniają się. Są wrażliwe na zmiany temperatury oraz słodkie i kwaśne pokarmy. W końcu rozwija się parodontoza, która nieleczona grozi utratą zębów.

Co to jest piaskowanie?

Usługa polegająca na usunięciu osadów i przebarwień, które znajdują się na powierzchni zębów pochodzenia zewnętrznego (palenie tytoniu, kawa, herbata, niektóre pokarmy). Czyszczenie zębów z zanieczyszczeń odbywa się przy pomocy specjalnego urządzenia-piaskarki, proszku wraz ze sprężonym powietrzem i wodą, które uderzając w powierzchnie zębów powoduje usunięcie osadu.

 

Dla kogo jest przeznaczone piaskowanie zębów?

Piaskowanie zębów wykonuję się u Pacjentów mających problem z osadami nazębnymi oraz zalecane jest stosowanie tej metody jako uzupełnienie po zabiegu scaling w celu dokładnego oczyszczenia powierzchni i trudno dostępnych miejsc z zębów.

 

Czy piaskowanie boli?

– Piaskowanie zębów jest całkowicie bezbolesne i bezpieczne,

– Wszelkie podrażnienia po wykonaniu piaskowania ustępują w ciągu kilku godzin.

Jaka jest różnica między piaskowaniem a skalingiem?

Należy pamiętać że piaskowanie zębów oraz skaling to zabiegi uzupełniające się wzajemnie. W naszej klinice można je wykonać razem podczas jednej wizyty higienizacyjnej. Skaling usuwa twarde złogi nazębne z powierzchni zębów natomiast piaskowanie usuwa osad i drobne przebarwienia. Wykonanie piaskowania zębów które są pokryte złogami , bez wcześniej wykonanego scalingu spowodowałaby, że piaskarka wypolerowałaby kamień nazębny. Z kolei rezygnacja z piaskowania sprawiłaby, że miejsca trudno dostępne jakimi są bruzdy i przestrzenie międzyzębowe nie będą odpowiednio doczyszczone.

 

Wskazania i zalecenia po zabiegu oczyszczania i piaskowania zębów:

1. Po zabiegu nie należy pić i jeść przez 2 godz.
2. Po zabiegu nie należy spożywać barwiących pokarmów typu; czerwone buraki, jagody, jeżyny, wiśnie,coca cola, mocna czarna kawa, czerwone wino, itp., obowiązuje tzw. biała dieta przez 24 godziny.
3. Może występować nadwrażliwość na zimne , ciepłe pokarmy i napoje, do 3 dni po zabiegu. W takim wypadku należy zastosować pasty na nadwrażliwość typu elmex sensitve, sensodyne ultra,.
4. Czasem może pojawić się niewielkie krwawienie z dziąseł w dniu zabiegu. Na drugi dzień ta dolegiwość powinna zaniknąć.

 

Co to jest fluoryzacja??

To zabieg polegający na dostarczeniu fluoru w powierzchnię zęba celem zabezpieczenia go przed próchnicą. Zalecany jest również  po wykonaniu skalingu w celu zmniejszenia nadwrażliwości po zabiegowej. Skuteczną metodą stosowaną przy profesjonalnych zabiegach higienicznych jest pianka fluorowa. Zawiera ona 2% fluorku sodu i nakładana jest na specjalny aplikator w postaci jednorazowych łyżek. Po oczyszczeniu i osuszeniu zębów pacjent powinien lekko zacisnąć zęby na łyżce z nałożoną pianką i tak wytrzymać przez 4 minuty. Po zabiegu nie powinno się jeść ani pić przez ok. 30 minut.

Zabieg powinien być wykonywany od 2 do 4 razy w roku (w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta).

przed zabiegiem

przed zabiegiem

po zabiegu

po zabiegu