Implanty Bydgoszcz Klinika Dental One
599
page-template-default,page,page-id-599,page-child,parent-pageid-189,cookies-not-set,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-9.1.3,wpb-js-composer js-comp-ver-4.11.2.1,vc_responsive
 

Oferta

Implanty


Czym są implanty?

Potocznie możemy powiedzieć, że są to sztuczne korzenie. Wykonuje się je z tytanu – materiału, który jest całkowicie biozgodny. Oznacza to, że nasz organizm traktuje je jak integralną część. Nie powodują uczuleń i łączą się z tkanką kostną. Implant wszczepia się w kość szczęki lub żuchwy. Jest całkowicie ukryty pod dziąsłem.

Dopiero po kilku miesiącach (od 3 do 6) od wszczepienia, gdy staje się stabilny i zintegrowany z kością, można osadzić na nim różne odbudowy protetyczne. W zależności od potrzeb są to: korony, mosty protetyczne czy protezy.

Doświadczenie naszego specjalisty w chirurgii jamy ustnej pozwoli na uzyskanie skoordynowanej opieki i wybranie najlepszego rozwiązania. Wskaźnik powodzenia przy leczeniu jest bardzo wysoki i wynosi 98%. W dużej mierze zależy on od miejsca wszczepienia i stanu higieny jamy ustnej pacjenta.

Leczenie podzielone jest na dwa etapy:

 • chirurgiczny – wszczepienie,
 • protetyczny – ostateczna odbudowa protetyczna po osteointegracji.
Czy zabieg jest bolesny?

Zabieg wszczepienia jest całkowicie bezbolesny. Wykonujemy go w znieczuleniu miejscowym. Niewielki dyskomfort może nastąpić kilka godzin po zabiegu. Nasi specjaliści dokładnie wyjaśnią, jakie ogólnie dostępne środki złagodzą przemijające dolegliwości. Czas trwania zabiegu zależy od liczby wszczepianych implantów. W naszej klinice zajmuje to zazwyczaj około jednej godziny.

Brak kości a implanty

Przed zabiegiem sytuacja każdego z naszych pacjentów jest dokładnie analizowana. Rutynowo przed zabiegiem wykonywane są szczegółowe badania radiologiczne – pantomograf oraz tomografia komputerowa, które pozwalają na dokładną analizę jakości, gęstości oraz ilości kości. Lekarz po konsultacji decyduje, czy tkanka kostna, w którą ma być wprowadzony implant, jest wystarczająco gęsta i gruba. Jeśli okaże się, że nastąpił zanik tkanek własnych pacjenta, a tkanki kostnej jest zbyt mało, zabieg poprzedzony zostanie przeszczepem kości.

Przeszczep kości i augmentacja

To zabieg chirurgiczny, który uzupełnia brakującą tkankę kostną specjalistycznym materiałem kościozastępczym. Materiał ten nie tylko wyrównuje brakującą kość, ale również pomaga ją odbudować. Ze względu na podobieństwo do ludzkiej kości jest w stu procentach bezpieczny, skuteczny i tolerowany przez nasz system odpornościowy. Wprowadza się go w formie granulatu, który łączy się z komórkami kostnymi, aby po około sześciu miesiącach wraz z nimi stworzyć nową, zdrową strukturę kostną.

Osteointegracja

To połączenie wszczepionego implantu z kością. Polega na wytworzeniu trwałego połączenia pomiędzy tkanką kostną pacjenta a tytanową powierzchnią implantu. Trwa to zazwyczaj od trzech do sześciu miesięcy i zależy od miejsca jego wszczepienia. Jeśli został on umiejscowiony w żuchwie, proces ten trwa około 3-4 miesiące, natomiast jeśli w szczęce, około 5-6 miesięcy. Przez cały ten czas jest całkowicie pokryty dziąsłem.

Implantoprotetyka

Gdy minie czas osteointegracji, czyli stabilnego połączenia implantu z tkanką kostną, rozpoczyna się część protetyczna. Na niego zostaje nałożony łącznik (widoczny w jamie ustnej), którego zadaniem jest utrzymanie przyszłej odbudowy – korony, mostu lub protezy. Pobierane są wyciski zębów pacjenta, zarówno górnych i dolnych. W laboratorium protetycznym wykonywane są uzupełnienia, które następnie są montowane na łączniku.

Na jak długo zakłada się implanty?

Od momentu wszczepienia mogą towarzyszyć pacjentom do końca życia. Wszystko zależy od utrzymania należytej higieny jamy ustnej pacjenta. Niezbędne jest również regularne zgłaszanie się na wizyty kontrolne, w trakcie których oceniany jest stan dziąseł, uzupełnień protetycznych oraz tkanki kostnej. W tym celu wykonywane są kontrolne zdjęcia RTG.

Jak dbać o zęby?

O korony należy dbać jak o własne zęby: regularnie szczotkować, minimum dwa razy dziennie pastą do zębów i szczoteczką oraz używać nici dentystycznej. Jeśli na implantach osadzone są protezy, wówczas po każdym posiłku należy je wyjmować i oczyszczać.

Na wizyty kontrolne zgłaszamy się co sześć miesięcy (w naszej Klinice system komputerowy w formie SMS przypomina naszym Pacjentom o regularnych wizytach). Badania kontrolne oraz profesjonalne zabiegi higienizacji pomagają utrzymać zdrowy stan uzębienia przez resztę życia.

Przeciwwskazania:
 • choroby przyzębia (paradontoza),
 • nałogowe palenie papierosów,
 • nałogowe spożywanie alkoholu,
 • zła higiena jamy ustnej,
 • ciąża,
 • niewyrównana cukrzyca,
 • choroby nowotworowe, pacjenci po radioterapii,
 • choroby autoimmunologiczne,
 • silny bruksizm (patologiczne starcie zębów).

Pamiętajmy jednak, że implanty są tylko rozwiązaniem protetycznym, uzupełniającym braki w uzębieniu. Jeśli są możliwości odbudowy własnych zębów, to najkorzystniej jest zachować je jak najdłużej.